Ahşap Spor Kaplamaları

Kapalı spor salonlarında zeminin ahşap kaplama olması ulusal ve uluslar arası karşılaşmalarda bir gerekliliktir. Zeminin ahşap kaplama olması özellikle basketbol, voleybol, hentbol, squash gibi spor dalları ile dans ve fitness faaliyetlerinde büyük önem taşır. Ahşap kendi başına doğanın bize armağan ettiği mükemmel bir materyaldir. Spor salonlarında ahşabın kullanılması ise darbe emici özelliğinden, topun hareketinin kontrollü olmasından ve oyuncuların zemini rahatlıkla kavrayabilmesinden ileri gelir. Ahşabın dört dörtlük özellikleri doğru uygulama ile spor salonlarının zeminine yansıtılabilir.

 

Ahşap spor kaplamaları uygulanırken öncelikle zemine nem bariyeri döşenir. Darbe emici takozların üzerine su kontrası montajı yapılır ve onun üzerine de ahşap parke çivileme yolu ile sabitlenir. Diğer kaplama yöntemleri kadar kolay uygulamaya sahip olmasa da ahşap spor kaplamaları spor karşılaşmalarını daha konforlu ve mükemmel hale getirir. Ahşap spor kaplamaları her zaman için ince ve detaylı bir çalışma gerektirir. Profesyonel ekipler tarafından hiçbir hata olmayacak şekilde döşenmesi gereklidir. Aksi takdirde istenen performansı veremeyeceği gibi sporcuların yaralanma riskini de arttırır. Uzun ömürlü kullanım için doğru uygulama ve düzenli bakım yapılması gereklidir.

 

Ahşap spor kaplamaları profesyonel olarak spor yapılacak alanlarda özellikle basketbol branşı için zorunludur. Kaliteli malzeme ile kaliteli işçilik ve doğru bakım uygulaması ahşap zemin uygulamalarını yıllarca kullanılabilecek ve zarar görmeyecek, deforme olmayacak mekanlar haline getirir.