Endüstriyel Kaplamalar

Kauçuk granülleri ve poliüretan bağlayıcının karışımı ile elde edilen yumuşak ve estetik zemin kaplama malzemesine Tartan denilmektedir. Diğer bir adı EPDM olan bu malzemenin esnek, spor alanlarına uygun nitelikte, doğa olaylarına karşı dayanıklı, geri dönüşüm özelliklerine sahip ve sağlığı tehdit edici hiçbir kimyasal madde içermemesinden dolayı, dayanıklı çevreci kaplamalar olarak sınıflandırılmaktadırlar. Hentbol, voleybol, kapalı ve açık tenis kortları, çocuk parkları, basketbol ve atletizm pistleri gibi alanlarda tercih edilen bu uygulamalar, esnek yapıları sayesinde en verimli ve sağlıklı spor alanlarının oluşturulmasına ve bu alanlarda oluşabilecek düşme, çarpma gibi hasarların en aza indirilmesine yardımda bulunmaktadır.

 

Bu özellikleri sayesinde çocuk parkları ve engelli eğitim alanlarında daha çok tercih edilen bu uygulamalar, darbe emiciliği sayesinde ciddi sağlık problemleri oluşmadan önüne geçmiş olmaktadır. Yumuşak yapıdaki su geçirgen tabakası, en kuvvetli ve şiddetli darbelere bile dayanıklılık gösterirken, aşınma, yağmur, kar, güneş gibi tesirlerden de etkilenmemekte ve bakım gerektirmemektedir. Tartan Spor Zemin Kaplama Fiyatları ile de oldukça uygun ve ekonomik çözümler sunarken, talep eden herkesin kolaylıkla yaptırabileceği uygulamalar arasında yer almaktadır. Tartan Zemin Kaplama Uygulamaları ise şu şekilde gerçekleştirilmektedir.

 

Bir zeminin yenilenmesi söz konusu olduğunda veya yeni bir yapının zemin kaplaması yapıldığında önümüze pek çok seçenek çıkar. Kullanım alanlarının özelliklerine göre bu seçeneklerden endüstriyel zemin kaplama malzemeleri tercih edilebilir. Hastanelerde, fabrikalarda, okullarda, kamu kurumlarında, spor alanlarında ve pek çok alanda endüstriyel kaplamalar kullanılabilir. Bu kaplamaların avantajları ve malzemelerinin özellikleri kullanım kolaylığı sağladığından çok tercih edilen bir zemin kaplama çözümü haline gelmiştir.

 

Endüstriyel kaplamalar neden tercih edilir? Zemine çok kolay uygulanması bunu yanı sıra ekonomik bir çözüm olması ve deforme olmadan çok uzun süreli kullanılması bu tür endüstriyel zemin kaplama malzemelerinin başlıca avantajlarıdır. Endüstriyel kaplamalar birkaç türde olabilir bunlar, yüzey sertleştiricili zeminler, epoksi kaplamalar, poliüretan kaplamalar, akrilik kaplamalar olarak ayrılabilir. Her bir kaplama malzemesinin kendine has özellikleri vardır ve uygulanacak alana göre tercih edilebilirler. Teknolojinin gelişmesiyle kimyasal maddelerin zemin uygulamalarında kullanılması gittikçe daha kolaylaşmış ve ekonomik bir çözüm haline gelmiştir. Her alana uygulanabilen zemin kaplama sistemleri eski bir zeminin tamamen yenilenmesi amacı ile de kolaylıkla kullanılabilir.

 

Açık veya kapalı spor alanlarında da endüstriyel zemin kaplama malzemeleri kullanılmaktadır. Spor türüne göre ve spor alanının özelliklerine göre farklı kaplamalar uygulanabilir. Bakımının kolay olması, kaydırmaz olması, her zemine uygulanabilir olması, dayanıklı olması ve darbe emici olması sebebiyle spor alanlarında bu tür zemin kaplamaları ideal bir çözümdür.