Kauçuk Epdm

Spor zemin kaplamlarında özellikle açık alanlarda dış etkenlere karşı dayanıklı malzeme ile kaplama yapılması alanın kullanım ömrünü arttırır. Şehir yaşantısında spor alanlarının açık mekanlarda sıklıkla yer alması bu gibi yerlerin zeminin kullanıma ve mevsim koşullarına dayanıklı olarak kaplanması gerekliliğini ortaya koymuştur. verilen malzeme Bu alanların kaplanması için ideal bir malzeme kullanılması şarttır.

 

Kauçuk EPDM kauçuk granülleri ve poliüretan bağlayıcılarının birleşiminden oluşan bir malzemedir. Mevsim koşullarından etkilenmeden uzun süreli kullanım sağlayan bu malzeme aynı zamanda zararlı bir kimyasal içermediği için de sağlığa uygundur. Basketbol, voleybol, futbol ve tenis sahalarında uygulaması pek çok avantaj sağlar. Esnek olması sebebiyle düşme ve çarpma gibi durumlarda yaralanmaları azaltır. Çok kısa sürede ve kolayca döşenebilen bu malzemeye sonradan ek yapılması da mümkündür. Yağışlı havalarda su birikintisi oluşumunu da engelleyen Kauçuk EPDM diğer adıyla Tartan alev almayan bir yapıya sahiptir. Geri dönüşümlü malzemeden imal edilmesi bu kaplamaya çevreci bir özellik kazandırır. Çok uzun ömürlü ve bakım gerektirmeyen özelliklerinden ötürü ekonomik bir çözüm olan bu kaplama son yıllarda özellikle tercih edilen bir kaplama olmuştur.

 

Kauçuk EPDM uygulanacak alanın gerekli düzeltmesi yapıldıktan sonra yapıştırıcı madde alana yayılır ve üzeri istenilen şekil ve renkteki malzeme serilir ve sabitleştirilir. Her ne kadar uygulama kolaylığı olsa da malzemenin kaplanmasından önce alanın uygun hale getirilmesi ve doğru şekilde kaplanması profesyonel ekiplerce gerçekleştirilmeli ve uzun ömürlü, sonradan hasara uğramayacak kaplamanın yapılması sağlanmalıdır.