Zemin Kaplama Ugulamaları

Açık veya kapalı spor salonlarının zemininin yapılan spora uygun olması ve sporcuların karşılaşacağı darbelerde de azaltıcı etkiye sahip olması gerekir. Farklı türde spor zemin kaplama uygulamaları mevcuttur, her bir uygulamanın kendine göre avantajları vardır, kimi açık spor alanları için avantajlı iken kimi kapalı spor salonları için daha uygundur veya yapılan spor türüne göre farklı zemin kaplaması tercih edilmesi gerekebilir.

 

Pvc Zemin Kaplamaları basketbol, voleybol, hentbol gibi darbenin yaşandığı takım oyunlarında kullanılan alanlarda tercih edilen kaplama sistemidir. Darbe emici özelliğinin olması yaralanma riskini azaltır. Deforme olmaz, hijyeniktir ve bakımı kolaydır. Ahşap spor kaplamaları ise spor zemin kaplama uygulamaları arasında farklı bir yere sahiptir. Özellikle uluslararası spor karşılaşmalarında kullanılan bu kaplama sistemi doğal bir malzeme olmasıyla ön plana çıkar.

 

Açık alanda yer alan spor zemin kaplama uygulamaları arasında akrilik zemin kaplama, kauçuk EPDM, pvc veya suni halı yer alır. Suni halı saha kaplaması özellikle açık alanda amatör futbol karşılaşmaları için kullanılırken diğer uygulamalar pek çok spor türü için uygundur. açık alanda hava koşullarına dayanıklı ve sağlıklı malzemeden üretilmiş olması, yaralanmalara mahal vermemesi bu uygulamaların en önemli özellikleridir. Açık havada yer alan spor zemin kaplama uygulamaları yağışlı havalarda su birikintisi oluşturmamalı ve kaydırmaz olmalıdır. Kullanılan pvc veya kauçuk EPDM bu özellikleri sağladığından ve her türlü zemine kolay uygulanabilir olmasından ötürü en çok tercih edilen kaplama sistemleridir.